ACBL Unit 503


Winners' Circle for February 2017

Congratulations to pairs/teams scoring 70% or higher. unitinfo Untitled Document
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
   
1
Bridge 'n Brunch
James Long - Ove Jonsson
(ABC) Eva Cheung - Natalie Elefant
(ABC) Nancy Hogan - Nora Frei
(B) Hal Harbatkin - Lee David Haze
(C) Norm Rosenstock - Kerry Fanwick
Wed. Aft. 199'er
Donald Levy - Clover Worland
(AB) Kathryn Barnard - Penelope Sibun
(BC) Maxine Kenin - Azar Daie
(C) Cheryl Turner - Kathy Lee
Doubleton Club
Carol-Ann Ackerman - Jana Cushman
(AB) Adam Portley - Jennifer Gu
(AB) Salma Saeed - Hari Narayanan
(BC) Don Fox - Doug Buckley
(C) Michael Flaster - Philip Grant
(C) Neda Dorjath - Linda Chang
2
Thursday Morn.
John Stanczak - John Schoenbrun
(AB) Margie Greenwald - L Merenbach
(AB) Natalie Elefant - Jay Margulies
(BC) Pei Sun - Kerry Fanwick
Thursday Aft.
(AB) Tsao-Tung Tsai - Luen-Jyh (James) Luo
(C) Chris Bunz - Kevin O'Leary
3
TGIF AM Bridge
Margery Yates - Arlene Levy
Jan Steele - Sally Keyes
Shelley Sweet - Sridevi Padmakumar
(AB) Pat Ogle - Joni Smith
(AB) William Dougherty - Nick Ward
(B) Luen-Jyh (James) Luo - Tsao-Tung Tsai
(C) Bill Bushnell - Milt Greenstein
(C) Carolyn Chaney - Carol Swenson
Friday Night
Randy Ryals - Carol Kemper
LAGCC
(AB) Karen Cano - Frank Cano
(ABC) Bill Lane - Kathy Lane
(C) Andy Ludwick - Wissy Ludwick
4
Vi DBC
Kathy Jacobs - Marilyn Slater 75.00%
(B) Playing Director - Patricia Crass
(C) Kato Reis - Elizabeth Kan
5
SiVY Bridge (Sun. A)
Elizabeth Schwerer - Cornelius Duffie
Theron Tock - Ryan Tock
Xin Ge - Brandon Ge
6
Monday Morn.
Donald Cohn - Peter Mork
Leigh Cassidy - Vera Huelbig
Liz Bottino - Hank Bottino
Miriam Jacob - Donald Vance
(AB) Allen Wolman - Michele Musy
(AB) DICK AHRONS - Vincent Wu
(ABC) Alexandra Narasin - Gretchen Wyatt
(B) Carolle Carter - Carol Swenson
(B) D Wirt - L Kenigsberg
(B) DAVID TORIN - Eric Strauss
(B) Henry Hornstein - Cornelia Hornstein
(C) Beth Lyon - Diane Feldman
(C) Frank Xie - Ying Liu
(C) Maria Grigorieff - Susan Seltzer
(C) SHIONA DEIGHTON - Isabel Shaw
7
Alpine
Carl Baeuerlen - Jim Hulseman
Daren Kuo - Kou-Ping Cheng
(B) David Chang - Bertrand Hsu
(BC) Geraldine MacDonald - Jay Margulies
(C) Patricia Steele - Rita Rubenfeld
Tuesday Noon
Pei Sun - Fung Bao
(ABC) Donald Levy - Mary Savoie
(B) Kate Smith - Judy Vadasz
(C) Clover Worland - Vivien Moyer
LAGCC
(AB) JoAnne Robertson - Bebe Hoppe
(AB) Yumi Kobayashi - Leigh Cassidy
(C) John Becker - Jerry Robertson
(C) Marcia Thompson - Richard Thompson
Vi DBC
Elizabeth Kan - Kato Reis
John Flavell - George Kan
Marilyn Slater - Carol Blumberg
Suzanne Schauwecker - LaVerne Welch
8
Bridge 'n Brunch
Lori Spaeth - Christina Kamra
(ABC) Marian Smith - Eric Strauss
(B) Carl Brunsting - Helen MacDonell
(C) David Cheng - Tom Huang
Wed. Aft. 199'er
(ABC) Cheryl Turner - Kathy Lee
(ABC) Mike Aldea - Lawrence Lupash
Doubleton Club
(ABC) Philip Abrahamson - Dana Shelley
(ABC) Sarah Youngquist - Cornelius Duffie
(ABC) Spencer Sun - Chris Kolner
9
Thursday Morn.
John Stanczak - John Schoenbrun
Michael Chin - Dave Aston
(B) Carol Tessler - Marcia Sklar
(B) Pei Sun - S Chiu
(C) H Alan Gaudie - Edward Schmitt
(C) Nancy Palmer - Cheryl Degolia
Thursday Aft.
Hansa Narasimhan - Boyer Chu
(B) Marian Kelly - Kathleen Kelly
(C) Kathryn Papermaster - Vera Baum
10
TGIF AM Bridge
Carl Baeuerlen - Jim Hulseman
Jim O'Neil - Lori Spaeth
(AB) Marc Cervellino - Minoru Tomijima
(AB) Stephanie Youngquist - Kyoko Ogawa
(B) Ava Norman - Mary Savoie
(B) Moira Murphy - Helen MacDonell
(C) Bob Silver - Arthur Gordon
(C) Darel Hodgson - Janine Hodgson
(C) Valerie Baldwin - Todd Makler
Friday Night
Sarah Youngquist - Cornelius Duffie
Theodore Hwa - Richard Pollak
11
Saturday Aft. Unit Game
Joan Schlinkert - Jung Hu
(ABC) Sandhya Vora - Shrikant Joshi
Vi DBC
LaVerne Welch - Suzanne Schauwecker
12
13
Monday Morn.
Deborah Machlin - Adele Kellman
Joe Foster - Robert Ng
(AB) L Kenigsberg - J Cornbleet
(AB) Scanlin - Lee Goines
(BC) Joan Bower - James Stuart-Smith
(BC) M Cervellino - Steve Carr
14
Alpine
(AB) Alice Smith - Michael Chin
(AB) Karen Rice - Jack Clinch
(C) Bob Horowitz - Neeta Mone
(C) Therese Kristensen - Lisa Merenbach
Tuesday Noon
Joseph Chui - Fung Bao
(ABC) Marian Smith - Eric Strauss
(B) Merry Stephenson - Ellie Bernhardt
(C) Edward Schmitt - Peter Dehlinger
LAGCC
Brian Samuels - Jon Rayden
(B) Joanie Dinsmore - Judy Gentry
(C) JoAnne Matthews - Adolph Rosekrans
Vi DBC
Marilyn Slater - Phoebe Korn
(ABC) Beatrice Cahn - Erika Richards
(ABC) Eleanor Maccoby - Rina Rosenberg
(B) Carol Berg - Janet Tate
15
Bridge 'n Brunch
Brenda Hatton - William Dougherty
Margery Yates - John Stanczak
(B) Carolle Carter - Marcelo Gumucio
(BC) Rochelle Gutmann - Sharon Krawetz
(C) Eva Cheung - Bob Chang
Wed. Aft. 199'er
Jenny Blaschke - Linda Elman
(AB) Mike Aldea - Lawrence Lupash
(BC) Sally Keyes - Jan Steele
(C) Juna Lok - Nancy Soltau
Doubleton Club
Eric Mayefsky - Jennifer Lin
(ABC) Shrikant Sathe - Sudha Verma
(B) Larry Wagner - William Bidermann
(C) Eric Byler - Anjan Ghose
16
Thursday Morn.
Annie Green - Polly Burn
Bill Dougherty - Kathy Dougherty
Doreen Hornback - Kathie Shaw
(B) Sharon Krawetz - Ann Wainright
(C) Gill Barsley - Paul Barsley
Thursday Aft.
Debbie Rosenberg - William Bailey
(B) Robert Scheidtmann - Carl Brunsting
(C) David Cheng - Tom Huang
17
TGIF AM Bridge
Cameron Cotton - Helen MacDonell
Dick Herzog - Susan Zhang 74.17%
Shelley Sweet - Sridevi Padmakumar
Shirley Clayton - Bee Brown
(B) Kip Kado - Jan Samuels
(BC) Geri Derby - Carol Field
Friday Night
Carol Kemper - Theodore Hwa
18
Shoreline DBC
Hansa Narasimhan - Neeta Mone
(AB) Kathryn Barnard - Robyn Lee
(AB) Marge Greenstein - Dorothy Weber
(BC) Cornelius Duffie - Sarah Youngquist
(C) Mary Baumel - Michel Dubes
(C) PAT BLACK - Kay Banegas
Vi DBC
(AB) Kato Reis - Elizabeth Kan
(ABC) Juna Lok - Nancy Soltau
(C) Shirley Simmons - Pete Avery
19
20
Monday Morn.
Deborah Machlin - Pat Wong
Forrest Anderson - Adolf Rosekrans
(AB) Sridevi Padmakumar - Ellen Beaudet
(ABC) Jung Hu - Ying Liu
(B) Jeanine Ardourel - Suzanne Wingate
(B) L Kenigsberg - D Wirt
(C) Geri Derby - C. Vivian Pezzani
21
Alpine
Debbie Rosenberg - Max Schireson
(ABC) Sandra Erickson - Margie Greenwald
(B) Mark Robichek - Ed Logg
(C) Rochelle Gutmann - Dorothy Foti
Tuesday Noon
(AB) Eric Strauss - Joe Foster
(AB) Stephen Lubeck - Norman Rosenstock
(C) Jerry Machle - Peter Dehlinger
(C) Marilyn Newell - Henry Rivers
LAGCC
(AB) Karen Cano - Sue Becker
(ABC) Frank Berry - Nora Buys
(C) Esme Scanlin - Pam Robertson
Vi DBC
(AB) Dawn Black - Patricia Mitchell
(AB) Patricia Crass - Suzanne Schauwecker
(ABC) Bill Nichols - Paul Wineman
(ABC) Martha Hurley - Marilee Beatty
22
Vi DBC
Juna Lok - Patricia Crass
Karen Kulander - Dee Hornback
Bridge 'n Brunch
Bette Hirsch - Gerry Gassman
Malcolm Mclaughlin - Diane Shannon
(B) Aster Wu - David Cheng
(B) Kathleen Quinn - Janice Flowers-Sonne
(C) Annette Bialson - Kathleen Kelly
(C) Eva Cheung - Natalie Elefant
Wed. Aft. 199'er
George Bazgan - Ralu Meitani
(ABC) Darel Hodgson - Janine Hodgson
(B) Eric Strauss - David Torin
(C) Kathy Lee - Cheryl Turner
Doubleton Club
(AB) Andrew Dentai - Mark Mongird
(AB) Philip Abrahamson - Dana Shelley
(C) Anne Gregor - Geraldine MacDonald
(C) Sarah Youngquist - Cornelius Duffie
23
Thursday Morn.
Doreen Hornback - Kathie Shaw
Joan Erickson - Judy Goodnow
Virginia Lyons - Geri Derby
(B) Carol Tessler - Marcia Sklar
(B) Wally Hugo - Jo Palermo
(BC) Margie Greenwald - L Merenbach
Thursday Aft.
Edward Barlow - Robin Booth
(BC) James Stuart-Smith - Lynne Louise Johnson
24
TGIF AM Bridge
Debbie Rosenberg - Vinita Gupta
Jana Cushman - Donna Raynor
(AB) Behnaz Taidi - Sudhir Virmani
(B) Bette Hirsch - Joe Hirsch
(B) Tsao-Tung Tsai - Luen-Jyh (James) Luo
(C) Jan Steele - Sally Keyes
(C) Pei Sun - Paul Li
(C) Shelley Sweet - Sridevi Padmakumar
LAGCC
(AB) Yumi Kobayashi - Leigh Cassidy
(ABC) John Becker - Sue Becker
(C) Renee Koury - Gil Koury
25
Vi DBC
Marian Christensen - LaVerne Welch
26
27
28